fodmap
Odpowiedni proces fermentacji mąki 2ab powoduje, że zawartość FODMAP w produktach z mąki 2ab, jest znacznie mniejszy niż w produktach bezglutenowych.

Produkty obfitujące w wysoki FODMAP są słabo wchłaniane zarówno u pacjentów z IBS, jak i u osób zdrowych. FODMAP przechodzą w postaci niezmienionej do jelita i poprzez swoje działanie osmotyczne powodują nagromadzenie płynów w jego świetle. Po przejściu do jelita grubego podlegają one fermentacji bakteryjnej ze wzmożoną produkcją dwutlenku węgla i wodoru.

Dalsze przemiany mogą prowadzić do wytworzenia siarkowodoru i metanu. Procesy te są odpowiedzialne za uczucie dyskomfortu w rejonie jamy brzusznej (ból oraz uczucie przelewania), biegunki lub zaparcia i wzdęcia.
FODMAP to skrót, który został pierwszy raz użyty przez naukowców australijskiego Monash University. Odkryli oni, że pewne rodzaje węglowodanów są odpowiedzialne za pojawianie się objawów zespołu jelita drażliwego, zwanego także zespołem jelita nadwrażliwego.

Nazwę FODMAP tworzą pierwsze litery nazw poszczególnych grup węglowodanów oraz procesu ich fermentacji:

produkty o niskim fodmap
Warunkiem skutecznej eliminacji produktów z wysokim FODMAP jest dokładne czytanie składu gotowych produktów i potraw. Sposób odżywiania w oparciu o FODMAP najlepiej przeanalizować pod okiem dietetyka lub lekarza.






